ico-know
Co warto wiedzieć

Podstawy Prawne

Wszelkie uwarunkowania prawne można znaleźć na stronie Centrum Informacji o Rynku Energetycznym – www.cire.pl/lista,6,0,prawo.html.

Najczęściej zadawane pytania

 • Jak zostać partnerem Prądoznawców?

  Skontaktuj się z nami używając zakładki kontakt lub zadzwoń do wybranego prądoznawcy. Odezwiemy się do Ciebie jak najszybciej będzie to możliwe i ustalimy dalsze kroki podjęcia współpracy.

 • Czy proces zmiany dostawcy energii jest skomplikowany?

  Zależy jak na to spojrzeć. Jeśli chcesz dokonać zmiany samemu, porównywać oferty i wysyłać zapytania – może okazać się to czasochłonne. Z naszą pomocą proces trwa krócej, wszystkimi formalnościami zajmuje się nasz zespół.

 • Czy Prądoznawcy pobierają opłaty za swoje usługi?

  Tak. Nasze kwalifikacje i kompetencje w wyszukiwaniu najlepszych ofert zasługują na wynagrodzenie, które jest negocjowane indywidualnie z każdym z Was. Część Twoich oszczędności jest naszym zarobkiem.

 • Czy zmiana sprzedawcy wiąże się z kosztami?

  Jeśli posiadasz taryfy energetyczne o niskim napięciu (G,C) nie ponosisz żadnych kosztów związanych ze zmianą sprzedawcy energii elektrycznej. W przypadku taryfy B i A konieczne jest posiadanie dostosowanego układu rozliczeniowo – pomiarowego wg. zasady TPA.

 • Ile będę w stanie zaoszczędzić dzięki zamianie sprzedawcy energii elektrycznej?

  Jeżeli będzie to pierwsza zmiana dostawcy oszczędności mogą sięgać nawet 30%, jeśli zmieniasz sprzedawcę energii po raz kolejny potencjalne oszczędności będą zależne od posiadanej obecnie umowy. Ponadto oszczędności zależą od stopnia zużycia energii oraz posiadanych taryf i opłat za dystrybucję.

 • Kto będzie odpowiedzialny za naprawę awarii?

  Operator Sieci Dystrybucyjnej na Twoim terenie nadal odpowiada za zapewnienie ciągłości dostaw, naprawę urządzeń, odczyty liczników oraz zapewnienie zamówionego poziomu mocy.

 • Czy dystrybutor może zmienić stawkę za przesył energii w momencie zmiany sprzedawcy?

  Zgodnie z prawem energetycznym, Operator Sieci Dystrybucji jest zobowiązany zapewnić wszystkim odbiorcom, świadczenie usługi dystrybucji energii a stawki za przesył energii dla całego kraju zatwierdza Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

  Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie, skontaktuj się z nami przez formularz na dole strony, a my udzielimy Ci wszystkich niezbędnych odpowiedzi.